چهارشنبه , تیر ۲۶ ۱۳۹۸
خانه / تجارت الکترونیک / بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی – تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)
بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی - تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)
بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی - تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)

بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی – تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)

تجارت الکترونیک در دنیای امروز بسیار مفهومی گسترده است که البته هنوز شمار زیادی از افراد انواع مختلف آن را نمی دانند! به همین دلیل هم ما تصمیم گرفتیم تا در قالب چندین مقاله این موضوع را موشکافانه بررسی کنیم، با بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی – تجارت فروشنده با فروشنده (B2B) همراه باشید.

 تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)
تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)

تجارت الکترونیک هم زمان در بین ایرانیان طرفداران زیادی را به مادام دانه آورده است همین امر موجب شده است که تحقیقات گسترده ای در زمینه مباحث دادوستد الکترونیک روی گیرد تا راه های بیشتری راجع به حساب موفقیت در این زمینه شناسایی و اجرایی شود. در حال حاضر بازرگانی الکترونیک در بین تمام اغشار جامعه همه گیر شده است از خریداران خرد گرفته تا بازرگانان حتی برخی مبادلات بین دولت های کشورهای مختلف همچنین از راه تجارت الکترونیک انجام میشود. همین شرایط است که سوداگری الکترونیک را به یکی از داغ ترین مسائل روز دنیا راجع به حساب دستیابی به بازاریابی اینترنتی تبدیل کرده است به همین جهت بسیاری از کشورهای در حال توسعه از باب آنکه از این رقابت جا نمانند در حال ارتقا سطح معامله الکترونیک خود هستند.

تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)

ازنظر قدیمی اولین روش خریدوفروش معاملات الکترونیکی است و هنوز هم جلق آخرین آمار، بیشترین حجم معامله‌ها را شامل می‌شود. در این مدل تجار نه‌تنها مجبورند مشتریان خود را بشناسند، بلکه باید واسطه‌ها را ایضاً شناسایی کنند. در این مدل، همه شرکا و خدمات مرتبط با سودا بین‌المللی از قبیل تأمین‌کنندگان، خریداران، فرستندگان دریایی کالا، لجستیک (پشتیبانی)، خدمات (سرویس‌ها)، بازرسی و کاربری‌های نرم‌افزار که موجب سهولت در امور پیدایش و خرید و فروش می‌شوند، در یک محل گرد هم می‌آیند.

خرده‌فروشی در اینترنت با خطراتی همراه است، زیرا مشتریان تمایل ندارند تا همه‌چیز را از روی اینترنت خریداری کنند و فقط روی برخی از اجناس مادام دانه می‌گذارند و سایر موارد برایشان اهمیت چندانی ندارد. شرکت سیسکو یکی از اولین شرکت‌های بزرگی بود که در تیرماه ۱۳۷۵ سایت تجارت الکترونیکی خود را راه‌اندازی کرد و بعدازآن اهتمام جدی بقیه شرکت‌ها راجع به حساب چنین امری آغاز شد. یک ماه بعد شرکت‌های کامپیوتری عظیمی مانند مایکروسافت و آی‌بی‌ام نرم‌افزارهای تجاری خود که امکان فروش از طریق اینترنت را تهیه می‌کرد، به بازار عرضه کردند.

 تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)

کسب‌وکار B2B می‌تواند به دو بشره مستقیم بین فروشنده و خریدار و یا باواسطه (شرکت‌های طرف سوم) که برخی از تسهیلات را عرضه می‌کنند، صورت پذیرد. به‌عنوان یک مثال از ابتیاع باواسطه در این مدل شراء سهام شرکت الف توسط شرکت ب است که این کار به‌واسطه یک شفاعت كننده بانام کارگزار مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه سهام (بهابازار) روی می‌پذیرد که خدماتی نظیر ثبت معامله سهام، اعلام به تالار، کشف قیمت و … را انجام می‌دهد. در یک مدل پرکاربرد دیگر، حضور سایت‌های سوداگری الکترونیکی نظیر علی‌بابا است که این سایت‌ها، خرید کالا را توسط شرکت بایع از شرکت فروشنده فراهم می‌سازند؛ این‌گونه نهادهای واسط خدماتی نظیر بازاریابی، حمل‌ونقل و … را انجام می‌دهند.

تجارت الکترونیک انجام کلیه فعالیت های تجاری با استفاده از شبکه‌های ارتباطی کامپیوتری، به ویژه اینترنت است. بازرگانی الکترونیک، نوعی، دادوستد بدون کاغذ است. به وسیله سودا الکترونیک تبادل اطلاعات خرید و فروش و اطلاعات لازم درعوض جهت حمل و نقل کالاها، با زحمت کمتر و مبادلات بانکی با شتاب بیشتر انجام خواهد شد. شرکتها به خاطر بستگی با یکدیگر،محدودیتهای فعلی را نخواهند داشت و علایق آنها با یکدیگر ساده تر و سریع تر روی می‌پذیرد. ارتباط فروشندگان با مشتریان علاوه براین می‌تواند به روی یک به یک با هر مشتری باشد.

 تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)
تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)

به عبارت دیگر، تجارت الکترونیک معروف عمومی بابت گستره‌ای از نرم افزارها و سیستم‌ها است که خدماتی مانند جستجوی اطلاعات، مدیریت تبادلات، بررسی وضعیت اعتبار، اعطای اعتبار، پرداخت به روی روی خط، گزارش گیری و مدیریت حسابها را در اینترنت به تضمین می‌گیرند. این سیستم‌ها زیربنای اساسی فعالیت های مبتنی بر اینترنت را مجهز می‌آورند. هدف از بکارگیری دادوستد الکترونیک، ارائه روشی جدید در انجام امور سوداگری می‌باشد. مقالات بعدی اپن کارت را نیز دنبال کنید.

مطلب پیشنهادی

تاثیر ایمیل مارکتینگ بر رشد کسب و کار

تاثیر ایمیل مارکتینگ بر رشد کسب و کار

سرعت رشد فناوری های باب و تبدل منابعی که جدید در معرض توان هر بازاریابی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *