شنبه , مهر ۲۷ ۱۳۹۸
خانه / تجارت الکترونیک / بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی – (B2C و C2C)
بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی – (B2C و C2C)
بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی – (B2C و C2C)

بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی – (B2C و C2C)

اگر وب‌سایت اپن کارت را دنبال کرده باشید، در مقاله گذشته با تجارت فروشنده با فروشنده (B2B) آشنا شده اید؛ در واقع تجارت فروشنده با فروشنده تنها یکی از انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی است که به بررسی آن پرداخته شد. در این مقاله نیز ما دو مدل دیگر از مدل‌های تجارت الکترونیکی – (B2C و C2C) را برای شما آماده کرده ایم که می توانید در ادامه مشاهده نمایید.

بررسی انواع مدل‌های تجارت الکترونیکی – (B2C و C2C)

ارتباط بین بازرگانی و تکنولوژی دیر زمانی است که وجود داشته و ادامه دارد. در واقع، یک صعود و تنزل تکنیکی باعث رونق سوداگری شد و آن هم ساخت کشتی بود. در حدود ۲۰۰۰سال قبل از میلاد، فینیقیان تکنیک ساخت کشتی را بکار بردند تا از دریا بگذرند و به سرزمین‌های دور دست یابند. با این پیشرفت، درخصوص اولین بار مرزهای جغرافیایی بابت سودا باز شد و تجارت با سرزمین‌های پسین آغاز گشته و روشهای خلاقانه‌ای بصورتهای گوناگون به آن اضافه شد تا امروز که یکی از محبوبترین روشهای معامله شراء اینترنتی در دنیای وب است. ما می‌توانید در زمان های پرت، در هر زمان و مکان حتی با لباس خواب می‌توانید اینکار را بکنید.

به معنای واقعی هر کسی می‌تواند سامان اینترنتی خود را ساخته و کالاهای مورد نیازش را در آن ارایه دهد. حكماً تاریخچه سودا الکترونیک با تاریخچه اختراعات قدیمی مثل کابل، مودم، الکترونیک، کامپیوتر و اینترنت پیوند خورده‌است. بازرگانی الکترونیک به شکل کنونی در سال ۱۹۹۱ محقق شد. از آن زمان هزاران هزار کسب و کار و تجار مطلع این دنیا شده‌اند. در ابتدا دادوستد الکترونیک به معنای فرایند انجام اعمال تراکنش الکترونیکی مورد گشت وگذار را انجام سپردن بود. به درستی سودا الکترونیک راجع به حساب اسان سازی معاملات اقتصادی به صورت الکترونیک تعریف شد. استفاده از این فناوری مانند (EDI) تبادل الکترونیکی معلومات و (EFT) انتقال الکترونیکی سرمایه، که هر دو در اواخر ۱۹۷۰ معرفی شده‌اند.

تجارت مصرف‌کننده با مصرف‌کننده
تجارت مصرف‌کننده با مصرف‌کننده

 تجارت در بیان عمومی

هر نوع شق جا به جایی کالا یا خدمات بین دو شخص، شرکت و یا کشور که در اکثر اوقات به خاطر کسب منفعت مالی صورت میگیرد را تجارت می نامند. تجارت الکترونیک را می توان بطور کلی با دو تعریف بیان نمود:

  1. به ارائه هر اسلوب کالا و خدمات که از طریق هر نحو ابزار الکترونیکی انجام شود را معامله الکترونیک می نامند.
  2. به هر نهج سودا که دو طرف فروش به عوض تبادل فیزیکی از طرق الکترونیکی اقدام به همکاری نمایند را تجارت الکترونیکی می نامند.

از دیدگاه تجاری نیز ی توان گفت استفاده از ابزاری که بتوان به وسیله آنها سرعت و دقت امور تجاری را بالا سوز و حر پرنیان حجر و همچنین هزینه هلا مربوط به آنها را کاهش داد را تجارت الکترونیک می نامند.

ای‌بی (eBay)

دو مدل مهم دیگر از تجارت الکترونیک

(B2C) – تجارت فروشنده و مصرف‌کننده

نوع پرکاربرد بعدی دادوستد الکترونیکی را خرده‌فروشی تشکیل می‌دهد. این گونه تجارت، با گسترش وب به‌سرعت افزایش پیدا کرد و اکنون به‌راحتی می‌توان انواع و اقسام کالاها، از شیرینی گرفته تا اتومبیل و نرم‌افزارهای کامپیوتری، را از طریق اینترنت خریداری کرد. در بازرگانی الکترونیکی B2C در یک‌طرف معامله، تولیدکننده (فروشنده) بار و در طرف دیگر، خریدار (مصرف‌کننده نهایی) قرار دارد. موفقیت در این مدل، وابسته به تجربیاتی است که به مشتری ارائه می‌شود.

(C2C) – تجارت مصرف‌کننده با مصرف‌کننده

در این مدل معامله الکترونیکی، مزایده‌ها و مناقصه‌های کالا از طریق اینترنت انجام می‌شود‌. این مدل شبیه به نیازمندی‌های طبقه‌بندی‌شده یک روزنامه و یا شبیه به یک دکه در بازار دست‌دوم یا سمساری است. ایده اصلی این مدل این است که مصرف‌کنندگان با یکدیگر بدون واسطه به خریدوفروش بپردازند. ای‌بی، حراجی آنلاین، بزرگ‌ترین نمونه مدل C2C است. ای‌بی (eBay) خود چیزی نمی‌فروشد و به‌عنوان واسطی بین خریداران و فروشندگان در حراجی آنلاین عمل می‌کند. به‌عنوان‌مثال، ای‌بی اجازه می‌دهد که فروشنده قیمت اولیه خود را در حراجی قرار دهد و سپس شرکت‌کنندگان در حراج قبل از اتمام مدت، باید روی کالای به حراج گذاشته‌شده اظهارنظر کنند. سایت‌های اینترنتی و دنیا اولی مانند اتوبایتل و کاراسمارت نمونه‌هایی از این مدل هستند.

مطلب پیشنهادی

تاثیر ایمیل مارکتینگ بر رشد کسب و کار

تاثیر ایمیل مارکتینگ بر رشد کسب و کار

سرعت رشد فناوری های باب و تبدل منابعی که جدید در معرض توان هر بازاریابی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *