شنبه , مهر ۲۷ ۱۳۹۸
خانه / تجارت الکترونیک / اهمیت پرداخت الکترونیک در نظام بانکداری امروز
اهمیت پرداخت الکترونیک در نظام بانکداری امروز
اهمیت پرداخت الکترونیک در نظام بانکداری امروز

اهمیت پرداخت الکترونیک در نظام بانکداری امروز

همانطور که می دانید پرداخت الکترونیک در نظام بانکداری امروز که بر پایه تکنولوژی و انحجام کارها بصورت غیر حضوری استوار است، امری بسایر مهم و ضروری تلقی می شود؛ امروزه بانک ها در تلاش هستند تا در این حوزه وی رقابت را از یکدیگر بربایند. آنچه باعث جلب توجه بیشتر مشتری به یک بانک و خدمات الکترونیک آن می شود، نجوه در اختیار قرار دادن و تسهیل امکانات برای مشتری هاست.

اهمیت پرداخت الکترونیک در نظام بانکداری امروز
اهمیت پرداخت الکترونیک در نظام بانکداری امروز

بگذارید از شما بپرسیم که آیا تابحال پیش آمده است که به امید دریافت بها از عابربانک ها از خانه خارج شوید و به علت اختلال در شبکه بانکداری الکترونیک با دست خالی به مسكن برگشته باشید و به دلیل تعطیلی بانک‏ها مدتی را با دست كم پولی که در آزادمنشی دارید گذرانده باشید و نتوانسته باشید از موجودی خویشتن که در سیستم الکترونیک بانکی قراردارد استفاده کنید؟ تا کنون چند ساعت از وقت خویش را در پشت باجه بانکی یا جلوی دستگاه خودپردازی هدر کرده اید تا سیستم بانک به شبکه متصل گردد؟ مگر نه اینکه یکی از اهداف اصلی بانکداری الکترونیک در دنیا صرفه جویی در وقت و هزینه است؟

دنياي کسب و کار الکترونیکی و فناوري اطلاعات و ارتباطات امروز در حالي در پرستاری سيستم‌هاي مختلف از جمله بانك‌ها قرار ملول است كه بحث رضايت مشتريان به عنوان غم اول متوليان مربوط قرار محزون است. يكي از رويكردهاي اينترنت، بانكداري الكترونيك است كه به واسطه افزايش تعاملات اقتصادي كشورها، هر روز بر اهميت آن پیوست مي‌شود و براساس تكنولوژي روز دنيا در راستاي كاهش بروكراسي نظام بانكي، راهكارهاي راحت‌تري در برقراري ارتباط مالي و اقتصادي پيش‌رو قرار داده است.

آنچه کاملا مشخص است این است که سيستم بانكي نخستين ساختاري بود كه با تأثير از نفوذ فناوري اطلاعات به عنوان عاملي براي يكپارچه‌سازي و افزايش عرصه دامنه نفوذ خود، تكنولوژي‌هاي روز دنيا را در قرن ۲۱ بر پايه فناوري اطلاعات ‌(IT) سر كتیبه فعاليت ذات قرار داد. در كشور ما بي‌توجهي به مسائلي از جمله فقدان زيرساخت‌هاي قوي و نيز عدم دسترسي به ابزار پيشرفته روز دنيا و كم توجهي به توان داخلي در حوزه IT كه به شدت در حال رشد است، برسرعت پيشرفت نظام بانكداري الكترونيك بسيار تأثير منفي داشته است. بانكداري الكترونيك در كشور ما بر پايه دستگاه‌هاي ATM و شبكه شتاب در حال رشد است كه اين به معناي تعريف ما از بانكداري الكترونيك به عنوان تنها ابزار جلا و انتقال راحت‌تر ارز در ساعات گوناگون شبانه‌روز است. اين تعريف نزديك به نيم‌قرن گذشته در كشورهاي توسعه يافته استفاده مي‌شد كه البته كاربردهاي نوين شبكه بانكداري الكترونيك نيز به اين تعاريف پیوست شده است.

اهمیت پرداخت الکترونیک در نظام بانکداری امروز

اما بد نیست که بدانید مورد بسیار مهم در خصوص صنعت آهار ایران در حوزه تجارت الکترونیک این است که تقریبا تمام آن‌چه اکنون در بندگی داریم و اکثریت قریب به اتفاق دستاوردها و ظرفیت‌های این صنعت در دوران تحریم‌ها و محدودی‌های بین‌المللی حاصل شده‌است. مرور قابلیت‌هایی که اکنون در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران در اختیار داریم بخوبی نشان می‌دهد تقریبا در همگی لایه‌ها اعم از نرم‌افزاری، سولوشن‌ها و حتی ساختن زیرساخت‌ها کمترین وابستگی کلیدی به خارج از کشور وجود ندارد. این ظرفیت و دستاورد ارزشمندی است که به هیچ وجه نباید آن را نادیده گرفت.

بگذارید کمی بیشتر پیش برویم… اهمیت چنین اسكلت پیكره بندی و شبکه‌ای زمانی بیشتر مشخص می‌شود که نگاهی به مناسبات بین‌المللی در این حوزه داشته باشیم؛ اندازه و نقش تكنیك جلا در جهان امروز به حدی است که کشورهای متنوع به این حوزه به عنوان یکی از مقولات  امنیت ملی نگرش تفرج می‌کنند. حضور شبکه‌های جلا بین‌المللی اخت ویزا و مستر در کشورها و وابستگی تبادلات پولی به آن‌ها اکنون به یکی از ابزارهای اعمال فشار سیاسی بر دولت‌ها تبدیل شده‌است و همین موضوع بند کشورها را به فکر ایجاد شبکه‌های مطلع نابسته به خارج انداخته است؛ شبکه‌ای که در ایران سال‌هاست خلق شده است و از منافع آن برخورداریم.

امیدواریم تا اینجا شفاف صحبت کرده باشیم و متوجه منظور ما شده باشید. ارزش تراکنش‌های شاپرکی طبق تازه‌ترین آمارها به حدود ۱۰ درصد نقدینگی و سهم ارزش پرداخت‌ها به تولیدناخالص داخلی حدود ۹۰ رسیده‌است.  تعداد تراکنش‌های عبور کرده از سوئیچ شاپرک در حال حاضر بالغ بر یک میلیارد در ماه است و رقمی در حدود ۱۱۳ هزار میلیارد تومان ارزش دارد. این اعداد و ارقام به‌خوبی نشان می‌دهد فن روش جلا در ایران به جایگاهی راهبردی ارتقاء یافته که تمام ملاحظات یک راهكار استراتژیک در هر کشوری بر آن مترتب است. نکته بسیار مهم در مورد شیوه فنی پرداخت ایران این است که تقریبا تمام آن‌چه اکنون در اختیار داریم و اکثریت قریب به اتفاق دستاوردها و ظرفیت‌های این تكنیك در دوران تحریم‌ها و محدودی‌های بین‌المللی حاصل شده‌است. مرور قابلیت‌هایی که اکنون در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران در جوانمردی داریم بخوبی نشان می‌دهد تقریبا در جمع لایه‌ها اعم از نرم‌افزاری، سولوشن‌ها و حتی ساختن زیرساخت‌ها کمترین وابستگی کلیدی به خارج از کشور وجود ندارد. این ظرفیت و دستاورد ارزشمندی است که به هیچ وجه نباید آن را نادیده گرفت.

اهمیت پرداخت الکترونیک در نظام بانکداری امروز

در پایان لازم بدکر است که اهمیت چنین ساختار و شبکه‌ای زمانی بیشتر مشخص می‌شود که نگاهی به مناسبات بین‌المللی و بازاریابی در این حوزه داشته باشیم؛ اندازه و نقش فن روش پرداخت در جهان امروز به حدی است که کشورهای نوع به نوع و همگون به این حوزه به عنوان یکی از مقولات  امنیت ملی نگاه می‌کنند. حضور شبکه‌های پرداخت بین‌المللی قرین ویزا و مستر در کشورها و وابستگی تبادلات پولی به آن‌ها اکنون به یکی از ابزارهای اعمال فشار سیاسی بر دولت‌ها تبدیل شده‌است و همین باب کشورها را به فکر خلق شبکه‌های اهل نابسته به خارج انداخته است؛ شبکه‌ای که در ایران سال‌هاست ساختن شده است و از منافع آن برخورداریم. این مزیت‌ها و ظرفیت‌ها بی گمان عضو مباهات و تقدیر است لیك نباید از ضرورت‌ها و بایسته‌های رشد فن روش پرداخت در کشورمان غافل شویم؛ درست است که آهار الکترونیک در ایران با استفاده از ظرفیت‌های سزاوار و با اتکا به دانش و تلاش متخصصان داخلی ایجاد شده ولی بالندگی و تقویت آن بدون شک نیازمند تعامل با جهان بیرون است.

مطلب پیشنهادی

تاثیر ایمیل مارکتینگ بر رشد کسب و کار

تاثیر ایمیل مارکتینگ بر رشد کسب و کار

سرعت رشد فناوری های باب و تبدل منابعی که جدید در معرض توان هر بازاریابی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *